Sva v kampu Camping de loup v bližini svetišč. Zjutraj je bilo precej sveže, napovedano pa je bilo do 28°C preko dneva. Temu primerno se oblečeva in odpraviva do bazilike.
Lourdes je glavno katoliško romarsko mesto v jugozahodni Franciji, ob vznožju Pirenejev in šteje 15.000 prebivalcev. Znano je po svetiščih Notre-Dame de Lourdes ali Domain.
Je pomembno svetišče in romarski cilj od leta 1858, ko se je Devica Marija prikazala 14-letni kmečki deklici Bernadette Soubirous.
Lurd je najbolj obiskano krščansko svetišče na svetu. Ocenjuje se, da je od leta 1860 Lurd obiskalo že več kot 200 milijonov romarjev.
Danes nas je le nekaj obiskovalcev od vsepovsod, ne predstavljam si, kako je v sezoni, ko se sem zgrinjajo množice vernikov.
Odpraviva se po parku proti spodnji in zgornji baziliki. Celoten kompleks obeh bazilik in kripte je stilno impozanten in skromen v svoji lepoti.
Najprej vstopiva v spodnjo veliko baziliko, kjer se številni predstavniki duhovščine, odeti v posebno vinsko rdečo opravo, pripravljajo na mašo ob 12:00.
Zazvenele so orgle in prijeten glas duhovnika je zapel uvodno molitev. Cerkev je zelo akustična in omogoča mehko in prijetno zvočnost.
Ogled nadaljujejeva po strmem stopnišču do prvega platoja, kjer je res zanimiv razgled na mesto in bližnje cerkve.
Še malo višje je kripta posvečena deklici Bernardet.
Tu prižgeva svečki za dobro vseh nas, vernika ali ne, človek se v takem okolju zazre vase in izpraša svojo vest in smisel.
V tretji etaži pa je zgornja manjša bazilika. Spustiva se po lepo oblikovanem stopnišču in se pridruživa številnim obiskovalcem ob Grotta of Massabielle (Jami prikazovanj), kjer naj bi se leta 1858 Devica Marija prikazala domačinki.
Tu se posebej verniki s težavami dotikajo skal jame in si z vodo mažejo boleče dele. Skale ob jami so popolnoma zglajene od miljonov rok.
Veliko je ljudi s težavami pri hoji ali otrok s hibami. Leta 1873 so se začela ozdravljenja pri izviru, zato je postal to nacionalni in mednarodni romarski cilj. Zdravljenje je eno najbolj znanih dejstev o Lurdu in njegovem svetišču.
Tudi sama sem pobožala skale ob jami in se z mislimi povezala z vsemi meni bližnjimi.
Ker je bil čas za kosilo, sva se odpravila proti mestu in na poti napolnila steklenico z zdravilno vodo, ki teče iz mnogih avtomatskih pip. Bila sva žejna od hoje, sonca in doživetij.
V mestu sva se sprehodila po dolgi ulici polni trgovinic z relikvijami in spominki in manjših restavracij. Le nekaj jih je bilo odprtih v tem času. Uradna sezona za Lurd je od maja do oktobra, najpomembnejse pa je romanje v času Marijinega nebovzetja. Vsak dan ob 21:00 se tu odvija procesija s svečami, zanimiv dogodek.
Privoščila sva si okusno kosilo in nadaljevala z ogledom. Tokrat sva vstopila v ogromno podzemno baziliko Sv. Pia, ki sprejme 25.000 vernikov, približno v velikosti nogometnega igrišča.
Ta ogromen verski hram, ki je bil zgrajen ob stoletnici prikazovanj, vzbuja spoštovanje. Je zelo akustičen, zanimiva je dekoracija, saj v betonskih obokih visijo velike slike svetnikov in pomemnih osebnosti verskega sveta.
Za zaključek večurnega ogleda naju je čakalo še malo 'trpljenja'. V bližnjem griču je postavljen Križev pot Kristusa. Vsaka postaja prikazuje križanje z osebami v naravni velikosti in kratek opis. Resnično lep in poučen prikaz svetopisemskih dogodkov.
Dan je bil res posvečen človeški duši. Veliko sem razmišljala o vsem, kar se nama je zgodilo in polagala upe na manj težavno prihodnjost.
Ni komentarjev:
Objavite komentar