Predstavljena objava

SEZNAM povezav do potovanj z avtodomom

Tu so zbrane vse povezave do naslovnih blogov najinih daljših potovanj z avtodomi,   z našim WEINESBERG, edition PEPPER Z avtodomom po:  Do ...

sreda, 24. junij 2026

Do otoka Rügen

Danes zjutraj sva si ogledala podmornico, ki je največji muzej podmornic na svetu (U-461).  Nahaja se v pristanišču Peenemünde (Usedom) in je odprt 365 dni v letu.

Kot največji muzej konvencionalnih podmornic na svetu ta nekdanja sovjetsko plovilo iz hladne vojne ponuja popolnoma dostopen vpogled v drobovje plovila, ki preseneča s kompleksnostjo opreme po celi podmornici.  

Podmornica v Peenemündeju je U-461, sovjetska dizelsko-električna podmornica razreda Juliett (projekt 651), zgrajena v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja. 

Zasidrana v pristanišču, je zadnja preživela podmornica svojega razreda in služi kot muzej hladne vojne v naravni velikosti brez nadzora.

 V poznih petdesetih letih prejšnjega stoletja so bile zasnovana kot konvencionalne podvodne raketne križarke za boj proti ameriškim letalonosilkam. 

Gre za ogromno plovilo, ki meri 85,90 m v dolžino, 9,70 m v širino.

Podmornica je prvotno nosila torpede in štiri ogromne križarske rakete. Za izstrelitev raket se je morala plovilo dvigniti na površje.

Podmornico sva si ogledala brez vodenja, sama in odkrila kotičke življenskega prostoramornarjev

Ladja je polna modelov članov posadke v naravni velikosti in vsebuje večinoma originalno opremo. Pojasnjevalnih tabel skoraj ni, zato te pa še bolj prevzame ogromna strojna oprema.

V njej je do 30 dni bivalo od 79 do.82 mornarjev, ki so imeli na razpolago 2 WCja in en tuš.

Zanimiv ogled, a za mojo klastrofobijo kar izziv. Tudi en dan ne bi preživela ram notri pod vodo. 

Po ogledu sva pot nadaljevala proti največjemu nemškem otoku Rügen, ki je s celino povezan z visokim in dolgim mostom.

Parkirala sva v bližini zabaviščnega parka. Tu sva spoznala irski par, ki čez zimo živi v Španiji, sedaj pa potujeta z avtodomom.



torek, 23. junij 2026

Okrog zgodovinskih pomnikov Peenemündeja

Dopoldne sva se s kolesi odpravila raziskovat zgodovinsko podrpčje Peenemündija, zhornjega dela otoka Usedom.
Ma spletu sva dobila kolesarski zemljevid s točkami in se ravnala po njem. Vreme je bilo pravšnje za ta podvig, med 20 in 23°C z rahlim severnim vetrom. V senci sem si morala obleći dolge rokave. :). 
Na spletu pridobljeni podatki pravijo, da zgornji (severni) del otoka Usedom zgodovinsko zaznamuje vas Peenemünde. 

Nekoč mirna ribiška skupnost se je v tridesetih letih prejšnjega stoletja preoblikovala v ogromen tajni vojaški objekt. Tukaj so pionirski vesoljski inženirji razvili prvo balistično raketo na svetu, V-2 in letečo bombo V-1.

Leta 1936 je nemška vojska v Peenemündeju ustanovila Heeresversuchsanstalt (Vojaški raziskovalni center). Pod vodstvom Wernherja von Brauna so sem pripeljali znanstvenike in na tisoče prisilnih delavcev, da bi razvijali in preizkušali prelomne raketne tehnologije.

Tu se je zgodilo rojstvo vesoljskih poletov: Leta 1942 so iz Peenemündeja izstrelili raketo A4 (V-2), ki je bila prvi umetni predmet, ki je dosegel vesolje. Ta tehnologija je kasneje postavila temelje za ameriške in sovjetske vesoljske programe.
- ostanki vstopne kontrolne točke v zaščiteno območje.

Program je potekal v strogi tajnosti, saj zanj niso vedeli niti delavci sami. Ti so bili pretezno pobrani po taboriščih. 

Območje so močno bombardirale zavezniške sile avgusta 1943. Med voznjo sva opazila bombne kraterje po gozdu. 

Po vojni so vse objekte razmontirali, da ne bi ostalo nič, so pa opremili zg. pot s tablami, ki na kratko pripovedujejo o tistih časih.
Vozila sva mimo letalisča, ki ni za javni promet, a še vedno obratuje.

Danes nas je bilo kar veliko obiskovalcev na tej trasi. Kar nekaj srednješskih skupin je imelo športni dan z ogledom.
Vmes sva zavila na ozko pešceno stezo, ki vodi ob zavarovanem naravnem parku za ptice na zgornjem koncu otoka. 
Ob poti so opozorilne table, ki opominjajo na smrtno bevarnost terena zaradi neekslodiranih sredstev. Treba se je držati urejenih poti.
Na poti sva se ustavila v mestecu Karlshagen. Ob obali je lepo urejen trg pred vhodom po sipini na plažo. Ob vhodu stoji avtomat, kjer kupujejo vstopnico s katero se pokriva stroške WCje, urejanje plaže, promenade in druge stroške. 
Na sredi krožnega tlakovanega trga leži lep kip deklice pod sončnikom.
Šla sva do pešene plaže, kjer je bilo na obeh szraneh veliko tipicnih sedežev in kppalcev. Pesek je zlatorjav, droben, sipek in zelo čist.
Bil je čas kosila, zato sva izbrala bližnjo restavracijo Italija. Privoščila sva si zares okusno obilno kosilo. Pa še poklepetala sva s prijaznim natakarjem. 

Vrnila sva se do parkirišca ravno v pravem casu, da sva podaljšala parkiranje. Prevozila sva le 27 kilometrov.



ponedeljek, 22. junij 2026

Otok Usedom

Danes sva se z avtodomom premaknila malo višje po otoku Usedam in se parkirala v kraju Peenemünde.
Usedom je otok v Baltskem morju v Pomeraniji, razdeljen med Nemčijo in Poljsko. Je drugi največji pomeranski otok za Rügenom in najbolj naseljen otok v Baltskem morju.

Imenujejo ga tudi "The Sunny Island", sončni otok zaradi več kot 2000 sončnih dni v letu. 

Ponaša pa se tudi s promenado Europe, najdaljši obmorski promenadi v Evropi. 

Razkošne poletne rezidence so tu gradile  plemiške družbe že od 19. in začetka 20. stoletja in se bohotijo ob obali.
Zgradili so tudi znamenitost otoka,  najstarejši nemški pomol v Ahlbecku.
Viden je od daleč v svetlo beli barvi z rdečo streho in zelenimi stolpi. 

Ploščad z restavracijo je priljubljen fotografski motiv in je bila pogosto filmski set.
Polg njega so tu še drugi zanimivi leseni pomoli in med njimi bozi turistična ladjica.
Daleč od vrveža obmorskih letovišč otok ponuja mir in tišino med majhnimi ribiškimi vasicami, lepimi gozdovi in ​​jezeri. Najboljši način da ga užiješ je potovanje s kolesom ali peš.
Vzdolž celega otoka se razprostirajo peščene plaže s plitkim morjem.

Na najožji točki otoka pravijo, da  po nevihtnih dneh lahko naletite v pesku na "morsko zlato", naplavljeni jantar. Sem se trudila, a neusoešno, ker ni bilo nevihte ;).
Sva pa zato veliko bolj uživala v svežem zraku na kolesih, saj ponujajo urejene in številne kolesarske poti. Lahko pa izberete tudi ozlet z izletniško ladjo.
Pozno popoldne sva se sprehodila do muzeja in hiše poskusov. Prav v slednji sem  se navdusila nad ogkedalom, ko me pokaže v zaželjeni, a nikoli doseženi velikosti ;).
Jutri pa si v pristanišču ogledava ostanke podmornice , ki je spremenjena v največji muzej konvencionalnih podmornic na svetu.