Predstavljena objava

Povezave do potovanj z avtodomom

Tu so zbrane povezave do naslovnih blogov najinih daljših potovanj z avtodomi, od 7.dalje z našim            WEINESBERG,...

nedelja, 1. julij 2012

Matera, stara pradavna bivališča Sassi


ČETRTEK, 28.6.2012

Najina zadnja destinacija je bila Matera, oddaljena okrog 280 km, območje precej manj poseljeno, kraško, pusto in suho. V Matero sva prispela sredi vročega dopoldneva. Želela sva si ogledati znameniti  del mesta imenovan Sassi (http://www.sassiweb.it/matera/cosa-sono-i-sassi/introduzione/), bivališča vklesana v stene pečine. Nikjer ni bilo označenega parkirišča za avtodome, a na srečo, nama je pri tem pomagal prijazen domačin, najbrž zaposlen kot usmerjevalec turistov. Poiskal nama je parkirišče in naju odpeljal do agencije, ki ponuja vodene oglede Sassov. Priključila sva se skupinici Italijanov (cena na osebo 15 Evrov) in slabo uro in pol sledila vodenemu ogledu, čeprav je ogled možen tudi samostojno.

Matera slovi po starem delu mesta z imenom "Sassi di Matera". Sassi so pradavna bivališča nastala v naravnih ali izklesanih jamah apnenčaste stene imenovane »tufo« v globeli okoli mesta imenovani Gravina, le redka so danes še naseljena. Sassi so bili v pradavnini pribežališče ljudi različnih verskih in jezikovnih pripadnosti, ki so tu našli zatočišče. V notranjosti jam so ljudje izklesali prostore tudi do 4 nadstropja v globino, na zunanji strani pa zravnali z zidanimi stenami.

Po panoramski cesti "Strada dei Sassi" smo se sprehodili mimo najznačilnejših jamskih prebivališč, ki jih lahko imenujemo urbanistični čudež davnine, obiskali tri znamenite cerkve v skalah in nekaj bivališč. Pojasnili so nam način življenja in dela v teh bivališčih. Zanimivo je dejstvo, da so prebivalci v spodnjih prostorih domovanj imeli domače živali, ki so jim nudile hrano in toploto. Poleg tega je temperatura v jamah konstantna skozi celo leto. Na ta dan je bilo zunaj okoli 35 st, takoj za vrati pa prijetnih 15 st.  Danes se nam zdijo ta bivališča v Materi slikovita in romantična, a še v začetku 20. stoletja so bila grd obraz Italije, saj so predstavljala strašno revščino in so bila tudi leglo nevarnih bolezni. Še leta 1950 je tu živelo 20000 ljudi, v novem delu mesta okoli 10000. Vse prebivalce so zato preselili v novozgrajene bloke v Materi in šele po nekaj letih spet dovolili naseljevanje.  Danes na področju Sassov živi okoli 5000 prebivalcev, v celotni Materi pa okoli 60000. Leta 1993 jih je Unesco uvrstil na seznam svetovne kulturne in naravne dediščine.

Po vodenem ogledu sva se kljub veliki vročini še sama podala na ogled po celotnem naselju in po starem delu Matere. 

 



Ni komentarjev: