Predstavljena objava

Povezave do potovanj z avtodomom

Tu so zbrane povezave do naslovnih blogov najinih daljših potovanj z avtodomi, od 7.dalje z našim            WEINESBERG,...

nedelja, 17. april 2022

Veržej in Lendava

Pred dvema dnevoma sva se s skuterjem odpravila v občino Veržej.  Opazovala sva, kako dolge in urejene kolesarske poti ponuja Prekmurje vse do reke Mure. Resnično imajo največjo mrežo kolesarskih poti, poleg tega jih še urejajo, tako da se kolesarski navdušenci lahko tu dodobra navžijejo varne vožnje v lepem zelenem okolju.
Obiskala sva Babicev mlin na reki Muri, ki je kombinirani plavajoči mlin in edini tovrstni objekt na Slovenskem, ki deluje še danes. Včasih je bilo na Muri več kot 40 mlinov. 
Vodno kolo poganja reka, katere tok je močan in je v preteklosti nekajkrat uničila mlinsko kolo.
Pot sva nadaljevala do Banovcev, kjer so Terme Banovci. Kompleks ima tri odprte in en pokrit bazen. Tu je tudi kamp. Voda ima temperaturo od 40°C. Posebnost termalnega kopališča je prvi termalni nudistični kamp v Evropi.
Končala sva na obisku v vasi Lipa, kjer domujejo naši prijatelji.

Vceraj sva se kljub vetrovnemu vremenu odpravila s skuterjem v Lendavo. Vožnja ni bila ravno prijetna zaradi vetra in hladnega zraka. Tokrat naju je pot vodila do Vinariuma, saj se je obetalo zanimivo odprtje ziplina. 

Vinarium je 42 m visok razgledni stolp, ki ponuja krasen razgled po okolici vse do treh sosednjih držav. Na stolp vodi 240 stopnic, če se nanj odpraviš peš, sicer pa lahko uporabiš tudi dvigalo. Midva sva premagovala stopnice kljub močnim sunkom vetra.
Na razgledni ploščadi sva si ogledala razstavo pirhov štirih dežel in prelepo okolico.
Vinarium je ta dan gostil veliko obiskovalcev, saj so otvarjali nov zipline.

Največ jeklenic je v Sloveniji v goratem svetu, spust po jekleni vrvi v Lendavskih goricah pa je prvi v vzhodnem delu države. Z adrenalinskim spuščanjem po jeklenici Razgledni stolp Vinairum Lendava tako po novem ponuja še adrenalinska doživetja.  
Jeklenici sta otvorila župan in Cene Prevc.
Vse je bilo tudi v znamenju velike noči, kar je nakazoval tudi ogromen in z lepo poslikavo obdelan pirh pri vhodu v razgledni stolp.
Občudovala sem lepo urejene hiše na vznožju hriba v bližini stolpa.
Tokrat se nisva spustila po ziplajnu, ker je bilo preveč vetrovno in mrzlo. Ta izziv pustiva za naslednji obisk.
Tu se spust začne, pri stolpu pa se konča.
Na poti do avtodoma sva videla kar nekaj štorkelj, ki so hranile svoje mladice ali pa iskale hrano. So res impozantne ptice.

torek, 12. april 2022

Moravske toplice 2022

Sva v Moravskih Toplicah, kamor se vračava že kar desetletje, saj tu ponujajo prijazen in dobro opremljen kamp v neposredni bližini Term 3000. V ceni kampa je tudi ugodna ponudba uporabe bazenov Term 3000.

Turistični kraj Moravske Toplice leži na skrajnem severovzhodu nedaleč od tromeje z Avstrijo, Madžarsko in Hrvaško, ki sva jo že nekajkrat obiskala in jo bova tudi tokrat, če bo vreme dopuščalo. 

V kraju je slikovita evangelinčanska cerkev.

V Termah 3000 se lahko naužiješ termo-mineralne vode, poleg tega pa je tu tudi dobro izhodišče za hojo, kolesarjenje in rolanje. Vsakokrat z veseljem odkrivava zanimivosti bližnje in širše okolice. 

V okolici je nekaj naselij s tipsko hišo pokrito s slamo. Ena izmed njih je v bližnjih Tešanovcih.

Viri pravijo, da so izvir te blagodejne in zdravilne termo-mineralne vode odkrili pred več kot petimi desetletji, ko je iz moravskih vrtin namesto nafte pritekla vroča voda. Kemična analiza na švedskem inštitutu je moravsko vodo potrdila kot zdravilno, zato tu cveti zdraviliški turizem.  Zanimiva in okusna je tudi kulinarična ponudba. 

Te dni je vreme sicer malo muhasto in ne preveč toplo, vendar sva kljub temu vsak dan opravila svojih 10 km hoje po okoliških kolovozih in poteh.

Vsakokrat občudujem lepo urejene vrtove pred hišami. Domačini dajo veliko na urejenost vrtov, cvetje in okrasno drevje.

Upam, da bova v naslednjih dneh lahko kolesarila in obiskala zanimive kraje tu v bližini. 


Bukovniško jezero in cerkvica sv. Vida

Danes naju je zjutraj razveselilo sonce in jasnina. Seveda je zrak še vedno kar svež, času primerno. Sledila je odločitev, da končno zajahava kolesi in se odpraviva do ene izmed najinih priljubljenih destinacij v okolici Moravskih Toplic. 

Vožnja je bila prijetna, saj večina poti voziva po kolesarskih poteh, ki so tu lepo urejene. Pihal je rahel a precej hladen vetrc, ki pa naju ni motil. Zanimivo, v tem času je le malo kolesarjev, v toplejši sezoni pa jih je tu okoli vedno veliko.

Najprej sva se na kratko ustavila v Bugojini pri Plečnikovi lepotici, cerkvi, ki jo domačini imenujejo tudi bela golobica. Velja za eno najlepših stavb sodobne sakralne arhitekture na Slovenskem. Ko prideš v naselje ti pogled obstane na veličastno beli cerkrvi, ki stoji na pobočju majhne vzpetine nad Bogojino. 

Tudi okolica cerkve je vedno lepo urejena, cvetoča in zelena, kar še posebej poudari njeno belino. 
Zaradi epidemije je bila sicer zaprta, a sem skozi okno v vratih uspela ukrasti majhen delček lepote njene notranjosti.
Nadaljevala sva pot ob prostranih panonskih njivah, ki so tokrat večinoma zelene ali preorane in čakajo na setev.
Kolesarska steza teče ob regionalni cesti proti Lendavi, ki je kar precej prometna, še posebej pogosto po njej vozijo velika poljedeljska vozila. 

Med potjo sva občudovala štorkljino gnezdo z mladičem. Mati je visoko v zraku oprezala za zajtrkom za lačna usta mladicka.
 
Pred Dobrovnikom sva zavila levo na stransko pot proti Bukovniškemu jezeru.

Vozila sva mimo pustolovskega parka v bližnjem gozdu in nato zavila navkreber proti kapelici sv. Vida in izviru hladne studenčnice, ki ji pripisujejo energijsko moc in zdravilne učinke. 


Name vedno naredi globok vtis mogočen gozd, ki pomirja duha. Pod okriljem dreves lahko popotnik počije ob 26. energijskih točkah, ki so speljane po gozdu.


Ob izviru je tudi iz lesa izklesan škrat Blagodejnik, prijazen čuvaj izvira. Skrbi, da voda vedno teče in da blagodejna moč narave ne pojenja.


Kot vedno sva se napila zdravilne vode in jo nekaj vzela še s seboj. 

Nato sva zavila k Bukovniškemu jezeru. Po novih stopnicah sva se povzpela na pregrado in odkrila, da je tokrat namesto jezera tu le veliko posušene usedline in dve lužici. Pregrada je baje puščala in so jo morali sanirati. Uredili pa so tudi potko in dve ogledni mesti. No, naslednjič pa naju bo gotovo že pozdravilo jezerce.


Ko sva se energetsko napolnila, sva si v bližnjem gostišču privoščila še lokalno dobroto, gibanico in kavo.

Po kolesarjenju sva mišice umirila v topli termalni vodi v termah.