četrtek, 25. julij 2024

Še nekaj utrinkov iz Štokholma

Ponovno sva se odpravila s kolesi v mesto, da si pobliže ogledava še nekaj zanimivih točk.

Le en dan premora sva imela včeraj, ostala sva le v okolici kampa, pa me je ura že opozorila z "čas je za gibanje...".
Šltokholmu pravijo severne Benetke, ker je postavljen na otokih in se v bistvu kopa v slanodksladki vodi. 

Kot slučajni obiskovalec ne ločiš, kdaj gledaš jezero in kdaj jezike ali janale morskih zalivov. 
Lep je pogled na pastelno obarvana in umetelno oblikovana pročelja stavb, ki krasijo številna razgibana obrežja in preplet daljših in krajših mostov, ki povezujejo številno otočje v celovito mesto. 
Tokrat si pobliže ogledava mogočno stavbo Mestne hiše Štokholma. 
Ponosno se dviga nad morjem in je vidna daleč naokoli. 

Njen 106 m visok zvonik z zlatimi tremi kronami, ki so švedski državni grb, je eden najbolj znanih silhuet v Stockholmu. Baje je celotna zgradba zgrajena iz osmih milijonov opek. 
Meni osebno se zdi preveč temačna.
Pišejo, da je v njej veliko dvoran, ena izmed njih, Zlata dvorana z 18 miljoni zlatih mozaičnih ploščic, je posebej znana, saj v njej poteka veliki Nobelov banket po podelitvi nagrad.
Zanimivo je notranje dvorišče z dvojnimi arkadami, ki odpirajo pogled na urejen vrt in morje.
Iz vrta je lep razgled na parlament in kongresni center.
Ob stavbi je kenotaf, prazna grobnica namenjena ustanovitelju Štokholma (iz 13. stoletja).
Naslednje se peljeva mimo koncertne dvorane, kjer 10. dcembra, na obletnico smrti Alfreda Nobela, podeljujejo Nobelove nagrade. V njej sem, povem s ponosom, pred več kot 20 leti prejela nagrado za najbolj izobraževalno šolsko spletno stran, ki mi jo je podelila bruselska komisija za izobraževanje :).
 
Na slovesnosti podeljujejo nagrade za fiziko, kemija, fiziologijo ali medicino, književnost in nagrada za ekonomske vede. Nagrado za mir pa pideljujejo v Oslu.

V mestu je tudi za obisk zanimiv Paradox muzej, ki preseneča z mnogimi optičnimi iluzijami. Žal je zanj potrebna rezervacija termina in čakalna vrsta je dolga, zato si ga tokrat znotraj nisva ogledala.

Med mnogimi parki in trgi je posebej zanimiv Kungsträdgården, ki leži v središču Stockholma. Je zelen, veliko je restavracij, zato priljubljen turistom in domačinom. 
Je priljubljeno zbirališče, kjer se poleti vrstijo koncerti in dogodki na prostem, pozimi pa se spremeni v živahno drsališče.

Peljeva se po nabrežju, kjer so pristanišča za ladjice, ki vozijo turiste po arhipelagu.
Ustaviva se ob dveh manjših obeliskih z led lučmi, ki prikazujeta trenutno količino očiščene odpadne vode in jakost vetra in vlažnosti. 
V bližini Vasa muzeja stoji ABBA muzej, ki od leta 2013 gosti interaktivno razstavo o pop skupini ABBA.

Tu si obiskovalci lahko ogledajo zbrana dela skupine ABBA in celo zapojejo v karaokah njihove pesmi. Vrsta pred muzejem je kot vedno tudi danes zelo dolga. Nisva se idločila za ogled, sem pa naredila sebek ob sliki skupine Abba in v avtodomu pigosto pislušava kompilacijo njijovih skladb.
Nekaj metrov stran je zabaviščni park  Gröne Lund z  vratolomnimi napravami. Že na daleč slišiva vriske in krike tistih, ki so si privoščili te vrste zabavo. Danes je bil park nabito poln obiskovalcev. 
Tu sva zaključila potep in se vrnila po obalni stezi v kamp. Tudi danes je za nama slabih 35 kilometrov po razgibanih gor, dol poteh v pregovorno ravninski Švedski. 





Ni komentarjev:

Objavite komentar

Pozdravljeni!
Ob ogledu mojih informacij so dobrodošli tudi vaši komentarji.
Vili