sobota, 25. maj 2024

Razvajanje v Prekmurju

Ta teden, kot ponavadi v tem času, preživljava čas v objemu posebno čarobne pokrajine Prekmurja.
Parkirana sva v kampu ob Termalnem parku Terme 3000. Kamp je lepo urejen, čist in miren. Nudi veliko prostora in vse potrebne usluge. V ceno kampa je lahko po ugodni ceni vključena celodnevna karta za vse bazene.
Pravijo, da je Termalni park Terme 3000 eden največjih v Sloveniji. Ponuja notranje bazene v dveh nadstropjih z veliko mest za jakuzi in savnami. 

V zunanjem delu parka nudijo adrenalinske tobogane, igrala v vodi za najmlajše.  25 meterski bazen za plavanje in zanimivo posebno črno kopel z vročo vodo.
V okolici hotelov so lične hišice v panonskem stilu, malo dlje pa cela panonska vasica počitniških hišk in veliko golf igrišče.
Tu si človek lahko privošči dolge sprehode vzdolž zelenih njiv, kolesarjenje po urejenih kolesarskih poteh, ki se razprostirajo povsod po okolici in kulinarične užitke prekmurske kuhinje.
Kolesarjenje Goricko
V letih, odkar obiskujeva ta kraj, sva prehidila in prekolesarila do veliko različnih krajev.
Obiskala sva že Grad, Vulkanijo, tromejo, Bugojno, Lendavo, mlin na Muri, s splavom šla do Veržeja, Mursko Soboto, vasice v bližnji Madžarski, Bukovniško jezero, Rotundo, Goričko itd...
Pogosto kolesariva do Bogojne, kjer je nova cerkev Gospodovega vnebohoda, ki jo je projektiral slavni arhitekt Jože Plečnik. 
Pogled nanjo je iz vseh zornih kotov prekrasen. Postavljena je na majhno vzpetino nad vasjo, zato je vidna že od daleč. 

Po kolesarjenju se vedno prileže sprostitev v plavanju in relaksacija v jakuziju in črni kopeli. 
Vedno sva vesela, ko vidiva, kako gnezdijo štorklje na visko postavljenih gnezdih ob poti.. 
Prijetno je opazovati male cerkvice ob lepo urejenih domačijah z cvetličnimi vrtovi in zelenjem, pokošenimi zelenicami in značilno panonsko arhitekturo.
Obiščeva pa tudi znano proizvodnjo paradajza Lušt, ki ima bogato izbiro lokalnih proizvodov zelišč. 
Ugotavljam, da se tu vedno sprostim, uživam v jutranjih sprehodih ali večernih, ko sonce zahaja in sveti skozi bujna drevesa. Napolnim si baterije z novo energijo. 
Lepo je pri vas Prekmurci. :)

sreda, 15. maj 2024

Rafutski park in vila

Včeraj sva se z Nušo odpravili na daljšo hojo, ki pa sva jo z razlogom malo skrajšali. Ko sva se namreč povzpeli do cerkve na Kostanjevici, kjer počiva zadnji francoski kralj,  sva se odpravili po zgornji poti proti Panovcu. 
Nekje na sredini, ko sva šli mimo ograje z vrati, sva opazili napis, da je Rafutski park ponovno odprt za obiskovalce. To naju je pritegnilo, zato sva se odločili, da si ga ogledava.

Spustili sva se po lepo urejeni poti, ki teče strmo navzdol in je obdana z bujnimi visokimi bambusi. Preuredili so ga s pomoćjo evropskih sredstev in ga ponovno odprli za oglede. 

Uredili in očistili so zelene dele parka, poti, dodali lepa in dolga stopnißča, ob poti postavili počivališča in razgledne točke s pogledom na bujno vegetacijo, celo prostor za manjše predstave v naravi. Na jasah so postavljeni rekvizite za mlajše obiskovalce. 

Poti so razvejane iin vodijo do različnih vstopnih točk, ki pa vse še niso odprte.

Prevzela so naju stara debla in krošnje dreves, tišina in prijeten zrak. 

Po dolgih nizkih stopnicah sva se povzpeli do vile, katere minaretu podoben stolp sca sva zagledali že od daleč. 



Stavba, čeprav dokaj v slavmbem stanju, je resnično impozantna z značilnimi detajli, ki pričajo o vplivu orjentalske kulture. 

Obljubljajo, da bo prenovljena v letu 2025, 
V letu Evropske prestolnice kulture. Takrat bo zažarela v vsem svojem sijaju. 

Na več mestih so ostanki zgradb z informacijskimi tablami, ki pričajo o razvoju Gorice v okviru svetovne zgodovine, o usodi aleksandrink in o arhitektu Antonu Laščaku.

Na poti sva srečali nemški par, ki si je z zanimanhem ogledoval vilo in park.

Ogled sva zaključili na spodnjem obokanem vhodu v park in nadaljevali hojo še po bližnjem Panovcu.